Data aktualizacji: 15.01.2023 r.
Autorzy: Maciej Janas, Anita Bednarczyk
Redakcja: Anna Stadnikiewicz, Oliwia Pietras
Nadzór merytoryczny: Anita Bednarczyk
Korekta: Oliwia Pietras
Grafiki: infografikapolska.pl/baza
Źródło informacji: Institute of Infographics
Kontakt z redakcją: info@infografikapolska.pl
Data aktualizacji: 15.01.2023 r.
Autorzy: Maciej Janas, Anita Bednarczyk
Redakcja: Anna Stadnikiewicz, Oliwia Pietras
Nadzór merytoryczny: Anita Bednarczyk
Korekta: Oliwia Pietras
Grafiki: infografikapolska.pl/baza
Źródło informacji: Institute of Infographics
Kontakt z redakcją: info@infografikapolska.pl

Kim jest Edward Tufte?

Edward R. Tufte jest statystykiem i emerytowanym profesorem politologii, nauki o statystyce i informatyki na Uniwersytecie Yale. Jego badania w dużej mierze dotyczą wizualizacji naukowych. Edward Tufte należy do takich organizacji jak: The American Statistical Association, The American of Arts and Sciences oraz The Society for Technical Communication. Magazyn „The New York Times” nazwał Edwarda Tufte’a „Leonardem da Vinci danych”, a „Business Week” określił go mianem „Galileo grafiki”. Prywatnie realizuje się jako artysta krajobrazu, pracując nad 234-hektarowym parkiem rzeźb w północno-zachodniej części Connecticut – Hogpen Hill Farms, który na zawsze pozostanie otwartą przestrzenią prezentującą jego rzeźby.
Edward Tufte i jego doświadczenie zawodowe
Wiele projektów Edwarda Tufte’a miało znaczący wpływ na rozwój całej branży wizualizacji informacji. Honorując wieloletnie doświadczenie zawodowe i ogromny wpływ projektanta, w 2010 roku Barack Obama powołał go do specjalnego zespołu doradczego, którego misją było zapewnienie przejrzystości w wykorzystaniu funduszy związanych z programem Recovery. W ramach tego projektu stworzył wizualizacje danych pokazujące, w jaki sposób rządowy pakiet stymulujący gospodarkę jest wykorzystywany w całym kraju. Wcześniej, jego analiza błędów komunikacyjnych w NASA ujawniła, że zła prezentacja stworzona w PowerPoint mogła wpłynąć na katastrofę promu kosmicznego Columbia w 2003 roku. Niewątpliwie działania Edwarda Tufte’a miały duży wpływ na wyznaczenie standardów w dziedzinie projektowania informacji i wizualizacji danych. Swoimi obserwacjami i wieloletnimi badaniami chętnie dzielił się podczas wystąpień publicznych, kursów online i w materiałach edukacyjnych.
Publikacje, których autorem jest Edward Tufte
Edward Tufte jest autorem takich książek jak: „Visual Explanations”, „Envisioning Information”, „The Visual Display of Quantitative Information”, „Political Control of the Economy”, „Data Analysis for Politics and Policy” oraz „Size and Democracy” (wspólnie z Robertem A. Dahl). Jego cztery książki, w tym ciesząca się dużym uznaniem „The Visual Display of Quantitative Information”, sprzedały się w nakładzie ponad dwóch milionów egzemplarzy na całym świecie. Publikacje Edwarda Tufte’a to wręcz klasyka i lektura obowiązkowa dla każdego, kto interesuje się i chce zrozumieć prezentację informacji o charakterze ilościowym. Wielu projektantów informacji i wizualizacji danych uznaje jego książki za podstawę w dziedzinie projektowania informacji.
Wskazówki projektowe dla infografików
Edward Tufte w swoich realizacjach podkreśla wagę klarowności przekazów wizualnych. W przeciwieństwie do sztuk naukowych, wizualizacje danych powinny skupiać się na pokazywaniu prawdy. Warto również myśleć o projekcie w ujęciu ponadczasowym. W tym celu należy zadać sobie pytania: czy temat, który przedstawiam, ma wymiar ponadczasowy? Jak to samo zagadnienie będzie odbierane w szerszej perspektywie czasu? Czy to zagadnienie ma swoje odniesienie do obecnych czasów, czy jest ważne bez względu na moment, w którym zostało zauważone? Należy także pamiętać, że styl projektowy jest częścią sztuki, ale równocześnie podobnie jak moda: przychodzi i odchodzi. Dany temat możesz wyrazić za pomocą różnych stylów graficznych, które wpisują się w obecnego ducha czasu. Jesteś w stanie również nawiązać stylem projektowym do zupełnie innej epoki, zarazem wyrażając poprzez dany styl ponadczasową prawdę.
Warto podjąć trud i zastanowić się, czy można stworzyć styl graficzny, który będzie jednocześnie ponadczasowy i uniwersalny. Taką próbę powinien podjąć każdy projektant informacji. Podejmij wyzwanie ponadczasowości swojego przekazu. Pomyśl, jak ten sam projekt będzie odbierany za dekadę, a może nawet za 100 lat.
Charakterystyka i styl jego projektów
Edward Tufte, który przedstawiany jest jako „Leonardo da Vinci od danych”, określany bywa również pionierem w dziedzinie wizualizacji danych. Dzięki swoim publikacjom o projektowaniu informacji przyczynił się do wyznaczenia fundamentów dla całej branży. Wprowadził solidne wytyczne dotyczące tego, jak powinny być prezentowane informacje w tabelach, na wykresach, ilustracjach oraz prezentacjach biznesowych. W jego opinii grafika nie jest jedynie zwykłym dodatkiem służącym upiększeniu tekstu, dostarczeniu rozrywki czytelnikom czy zapewnieniu pracy dla osób z kierunków artystycznych. Grafika nadaje kształt naszym wyobrażeniom, ale może również je zniekształcić.
Spekulacje dotyczące przyszłości infografiki
Zdaniem Edwarda Tufte’a w przyszłości coraz częściej projektanci infografiki powinni starać się zrozumieć, skąd pochodzą dane oraz jakie metody są wykorzystywane do ich pozyskiwania. Prezentacja danych to jedno, ale robienie tego w sposób prawidłowy i bezstronny to zupełnie inna sprawa. Często techniki pomiarowe mają ogromny wpływ na wynik końcowy. Jako projektanci przekazów wizualnych powinniśmy mieć świadomość konsekwencji doboru odpowiednich metod pozyskiwania danych, a także nadawania im własnych interpretacji.
Jak znaleźć więcej informacji o tym projektancie?
Aby dotrzeć do dobrej jakości informacji, warto rozszerzyć frazę, którą wpisujemy w okno wyszukiwarki. Czasami samo wpisanie imienia i nazwiska danego lidera nie doprowadzi nas do satysfakcjonujących wyników wyszukiwania. Dlatego warto znać kilka określeń, które sprawią, że nasze wyniki wyszukiwania będą bardziej precyzyjne. Jeśli szukasz informacji opisowych o danym liderze, wpisz w wyszukiwarkę określenie „Edward Tufte speaker”. Jeśli chcesz dotrzeć do projektów danego projektanta infografiki, wpisz w okno wyszukiwarki graficznej frazę: „Edward Tufte infographics”. Dzięki temu dotrzesz do większej ilości projektów. Jeśli jednak wolisz skorzystać z gotowego wykazu stron internetowych poświęconych danemu liderowi, skorzystaj z opcji poniżej.
Polecane frazy pod wyszukanie bieżących informacji
Ogólne informacje: Edward Tufte infographic designer
Projekty infografik: Edward Tufte infographics (Szukaj w widoku Grafiki / Google)
Szkolenia / warsztaty: Edward Tufte workshop
Źródła materiałów i więcej informacji o projektancie
Strona www: https://www.edwardtufte.com/tufte/
Profil Facebook: https://www.facebook.com/EdwardTufte/
Profil Twitter: https://twitter.com/EdwardTufte
Pinterest Infografika Polska: https://pl.pinterest.com/infografikapolska/edward-tufte/
Projekty lidera w Google: https://www.google.com/search
Dowiedz się więcej
Infografika to branża indywidualistów i wyjątkowych osobowości. Jeśli chcesz poznać więcej liderów infografiki i zobaczyć projekty skutecznych infografik dziennikarskich sprawdź nasze kursy online.
