Data aktualizacji: 15.01.2023 r.
Autorki: Alicja Czarnik, Anita Bednarczyk
Redakcja: Anna Stadnikiewicz, Oliwia Pietras
Nadzór merytoryczny: Anita Bednarczyk

Korekta: Oliwia Pietras
Grafiki: infografikapolska.pl/baza
Źródło informacji: Institute of Infographics
Kontakt z redakcją: info@infografikapolska.pl

Data aktualizacji: 15.01.2023 r.
Autorki: Alicja Czarnik, Anita Bednarczyk
Redakcja: Anna Stadnikiewicz, Oliwia Pietras
Nadzór merytoryczny: Anita Bednarczyk
Korekta: Oliwia Pietras
Grafiki: infografikapolska.pl/baza
Źródło informacji: Institute of Infographics
Kontakt z redakcją: info@infografikapolska.pl

Kim jest Alberto Lucas López?

Alberto Lucas López jest uznawany za jednego z bardziej wpływowych projektantów infografik, a jego prace wyróżniają się na tle innych dzięki wyrafinowanym i niebanalnym rozwiązaniom. Artysta zyskał szerokie uznanie na arenie międzynarodowej, zdobywając takie nagrody jak: wyróżnienia od organizacji The Society for News Design (SND), nagrodę przyznawaną podczas konferencji Malofiej ​​​(International Infographics Summit – Malofiej), The European Newspaper Awards (ENA), Kantar Information is Beautiful Awards (KANTAR Awards) czy Laus Awards.

Alberto Lucas López pochodzi z Hiszpanii. Jest absolwentem Uniwersytetu Nawarry, gdzie studiował dziennikarstwo. Następnie kontynuował edukację w zakresie motion graphics w Madrycie. Realizował również studia doktoranckie na Uniwersytecie w Granadzie, gdzie kształcił się na kierunku arts and education.

Zafascynowanie infografiką wzbudziło się w nim już w czasie studiów licencjackich. Jak sam wspomina, była to miłość od pierwszego wejrzenia. „Na pierwszych zajęciach zaskoczyły mnie podstawowe pojęcia. Na drugich zacząłem wierzyć w maksymę, która mówi, że infografika to dziennikarstwo pisane wielką literą. Na trzecich byłem już uzależniony od tego fascynującego świata”. 

Dzisiaj jego prace doceniane są przez miliony fanów na całym świecie. Jedna z grafik artysty, abstrakcyjna mapa lingwistyczna świata zatytułowana „The World of Languages”, została udostępniona przez ponad dwadzieścia milionów ludzi. Inne znane dzieła Alberta Lucasa Lópeza to na przykład: „The Height of Social Values”, „What If It Was Your City?” oraz Dead in Life, Alive in Death”.

Gdzie pracował Alberto Lucas López?

Alberto Lucas López rozpoczął swoją karierę zawodową latem 2008 roku w hiszpańskiej gazecie „El Correo”. Jego talent i umiejętności szybko zostały dostrzeżone i w 2013 roku artysta przeniósł się do Hongkongu, by pracować jako starszy projektant infografiki w „The South China Morning Post”. Od stycznia 2015 roku przewodził sekcji graficznej w tworzeniu grafik informacyjnych, map oraz wykresów dla gazety i pod strony internetowe. Od września 2016 roku do lipca 2019 roku pracował na stanowisku starszego redaktora graficznego w „National Geographic”, a następnie zaczął sprawować w tym magazynie funkcję senior artist (new narratives).

Jakich wskazówek udziela innym projektantom?

Cechą, którą najbardziej ceni Alberto Lucas López, jest oryginalność. Jego intencję stanowi nieustanne zaskakiwanie czytelników. Do wykonania swoich prac wykorzystuje różne nietypowe materiały. Jest pierwszym artystą w „National Geographic”, który do wykonania infografiki zdecydował się użyć papieru siarczanowego. Jak sam podkreśla, wykraczanie poza granice tego, co konwencjonalne to jedyny sposób, by zapewnić dziennikarstwu byt. Kluczem do wykonania dobrej infografiki według niego jest podejmowanie ryzyka i zrozumienie czytelnika. 

Charakterystyka i styl jego projektów

Infografiki, których autorem jest Alberto Lucas López, wyróżnia niesamowita precyzja wykonania. Każda realizacja ma unikatowy i osobliwy charakter, a równocześnie posiada cechy, które są wspólnym mianownikiem wielu jego prac. Kiedy zestawimy kilka projektów infografik obok siebie, zauważymy spójność pod względem zamiłowania projektanta do pastelowych kolorów. Wiele projektów zostało zrealizowanych w ujęciu kompozycji centralnej. Oznacza to, że obiekt, który potwierdza tematykę realizacji, umieszczony zostaje w jej centralnej części. Dzięki temu wzrok odbiorcy w pierwszej kolejności pada na element, który wysuwa się na pierwszy plan pod względem wizualnym. 

Każda infografika to unikatowa wizualna opowieść. Projektant podchodzi do jej tworzenia z ogromnym zaangażowaniem i dziennikarskim podejściem. Artysta świadomie używa bardzo prostych przedstawień, które odbiorca może intuicyjnie rozpoznać bez konieczności zgłębiania danego zagadnienia. Styl takiego projektowania wpisuje się w figuratywny nurt tworzenia infografiki dziennikarskiej. Taką opinię można wyciągnąć właśnie na podstawie rodzajów elementów, które Alberto Lucas López najczęściej umieszcza w swoich realizacjach, budując scenerię wokół wizualnej opowieści.

Ogólny przekaz jego infografik jest najczęściej wyrażony w dosyć uproszczonej postaci, z użyciem takich form jak: zdjęcia, ilustracje, rysunek odręczny czy techniczny. Projektant jednak nie ogranicza się tylko do prostych form graficznych. W wielu projektach jest zauważalne podejście z uwzględnieniem pierwszego i drugiego planu. Bardziej szczegółowe informacje występują jako  dopełnienie przedstawienia i stają się tłem dla sceny głównej. Wśród elementów dopełniających możemy zaobserwować formy abstrakcyjne takie jak: grafy, wykresy czy schematy przepływowe. Takie formy wymagają od użytkownika większego skupienia, zaangażowania w zrozumienie danych, a nawet odpowiedniego poziomu wiedzy. 

Warto pamiętać, że nie każdy odbiorca zrozumie dane wyrażone w formie zaawansowanych schematów. Informacje ukryte za słupkami wykresu wymagają umiejętności i właściwego odczytywania. Mając to na uwadze formy wizualne wymagające większego poziomu zaawansowania, są prezentowane w drugiej kolejności. Potwierdza to również szacunek, którym Alberto Lucas López wykazuje się względem odbiorcy swoich infografik. Warto również zauważyć, że główny przekaz wizualny, zaprezentowany na pierwszym planie, zawsze jest wyrażony poprzez proste formy graficzne. Dzięki temu jego realizacje w większości przypadków są zrozumiałe bez względu na język, jakim posługuje się odbiorca infografiki. 

 

W projektach, których autorem lub współautorem jest Alberto Lucas López, widać również bardzo przemyślane rozplanowanie elementów, gradację ich wielkości i kolorów. Dzięki takim zabiegom projektowym użytkownik otrzymuje sugestię na poziomie wizualnym, w jakiej kolejności powinien zapoznawać się z informacjami. Ten zabieg jest zamierzonym działaniem, które ma na celu konkretne wyznaczenie ścieżki podążania wzroku odbiorcy. Świadome nawigowanie wzroku użytkownika potwierdza profesjonalne podejście do zarządzania architekturą informacji. Tutaj nie ma miejsca na przypadek. Każdy element został starannie dobrany pod względem wielkości, koloru, stylistyki, układu i położenia względem innych obiektów na infografice. 

Zachęcamy do dokładniejszego zapoznania się z projektami, których autorem jest Alberto Lucas López. Warto również śledzić nowe realizacje tego projektanta, nie tylko ze względu na liczbę nagród i wyróżnień branżowych, które otrzymuje, ale przede wszystkim z uwagi na wysoką estetykę projektów. Sprawdź kilka przykładowych realizacji i zauważ, że każda z nich charakteryzuje się swoistą gamą kolorystyczną. Zastosowane kolory potrafią oddać klimat danego projektu, a także wskazać na elementy, które w danym dziele są najważniejsze i warte uwagi odbiorcy. 

Jak znaleźć więcej informacji o tym projektancie?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, spróbuj rozszerzyć frazę wpisywaną do wyszukiwarki. Pamiętaj, że samo wpisanie imienia i nazwiska artysty może nie wystarczyć do uzyskania wysokiej jakości informacji. Dzięki dodatkowym słowom twoje poszukiwania będą bardziej skuteczne. Jeśli chcesz znaleźć informację opisową o danym projektancie infografiki, wpisz „Alberto Lucas López speaker”. Jeżeli chciałbyś zobaczyć więcej prac lidera, zawrzyj w haśle wyszukiwania takie słowa jak: „Alberto Lucas López infographics”, co pomoże ci dotrzeć do jego projektów. Zachęcamy również do skorzystania z gotowego wykazu stron internetowych poświęconych temu artyście, znajdującego się poniżej. 

 

Polecane frazy pod wyszukanie bieżących informacji

Ogólne informacje: Alberto Lucas López infographic designer

Projekty infografik: Alberto Lucas López infographics (Szukaj w widoku Grafiki / Google) 

Szkolenia / warsztaty: Alberto Lucas López workshop

Dowiedz się więcej

 

Infografika to branża indywidualistów i wyjątkowych osobowości. Jeśli chcesz poznać więcej liderów infografiki i zobaczyć projekty skutecznych infografik dziennikarskich sprawdź nasze kursy online.