Data aktualizacji: 15.01.2023 r.
Autorzy: Maciej Janas, Anita Bednarczyk
Redakcja: Anna Stadnikiewicz
Nadzór merytoryczny: Anita Bednarczyk

Korekta: Oliwia Pietras
Grafiki: infografikapolska.pl/baza
Źródło informacji: Institute of Infographics
Kontakt z redakcją: info@infografikapolska.pl

Data aktualizacji: 15.01.2023 r.
Autor: Maciej Janas, Anita Bednarczyk
Redakcja: Anna Stadnikiewicz
Nadzór merytoryczny: Anita Bednarczyk
Korekta: Oliwia Pietras
Grafiki: infografikapolska.pl/baza
Źródło informacji: Institute of Infographics
Kontakt z redakcją: info@infografikapolska.pl

Kim jest Alfredo Peralta?

Alfredo Peralta jest projektantem infografiki dziennikarskiej pochodzącym z Meksyku. Jest bardzo cenionym projektantem na arenie międzynarodowej. Ukończył studia graficzne na kampusie Universidad Mexicana Cuautitlán Izcalli. To doświadczony projektant graficzny specjalizujący się w tworzeniu infografik i wizualizacji danych. Współpracował z różnymi mediami, między innymi: z gazetą „El Universal”, „El Gráfico”, „La Razón de México”, „Grupo Expansión”, „Editorial Mcmillan”, czy Daniel Esqueda Agency.

Uzyskał wiele międzynarodowych wyróżnień, które są przyznawane przez organizację The Society for News Design (SND). Wśród nagród, które zdobył za realizacje infografik, znajduje się wiele brązowych medali przyznanych przez ÑH (The Best of Journalistic Design), brązowy medal zdobyty w konkursie Malofiej ​​​(International Infographics Summit – Malofiej), a także srebrne wyróżnienia przyznane przez a! Diseño. Warto zaznaczyć, że nagrody przyznawane na konferencji Malofiej są uznawane za nagrodę Pulitzera w branży infografiki.

Alfredo Peralta i jego doświadczenie zawodowe

Alfredo był także prelegentem w różnych organizacjach i instytucjach edukacyjnych, takich jak Ibero Campus Santa Fe, Autonomiczny Uniwersytet Meksyku (FES Cuautitlán i FCPYS), Uniwersytet Cuautitlán Izcalli. Obecnie rozwija projekty redakcyjne w Zubia P&B m.in. realizując infografiki, e-booki, wizualizacje danych, raporty statystyczne i finansowe.

Charakterystyka i styl jego projektów

W infografikach, których autorem lub współautorem jest Alfredo Peralta widoczny jest spójny styl projektowy. Bardzo często wykorzystuje rzuty, przekroje i wizualizacje 3D. Jedne z pierwszych infografik stanowiły dopełnienie artykułów. Wraz z rozwojem jego zdolności projektowych coraz częściej projektował bardziej autonomiczne formy. Wśród projektów znajdziemy realizacje, które są projektowane w ujęciu rozkładówki. Wynika to z konieczności projektowania pod prasę drukowaną. Alfredo bardzo często używa wskaźników i strzałek, które mogą pomóc odbiorcy w wyznaczeniu ścieżki oglądania projektu. W niektórych projektach stosowane jest ujęcie „z lotu ptaka”, dzięki czemu odbiorca ma pogląd na szerszy kontekst sytuacji i umiejscowienie prezentowanej sceny w przestrzeni, a także czasie. Pomagają mu w tym mapy, które chętnie dodaje jako element uzupełniający lub tło.

W wielu projektach widać wpływ inspiracji projektantem Johnem Grimwade, który wprowadził trend używania czerwonej linii, jako wyznaczania i prowadzenia uwagi odbiorcy. Projektant dodaje również numerki, które jednoznacznie dookreśla kolejność i kierunek odczytu informacji od dołu do góry lub odwrotnie. Wiele obiektów ukazuje również w różnych stylach, używając zdjęć obiektu, szkiców, rzutów i przekrojów, a także szkieletu.

Jak znaleźć więcej informacji o tym projektancie?

Aby dotrzeć do dobrej jakości informacji, warto rozszerzyć frazę, którą wpisujemy w okno wyszukiwarki. Czasami samo wpisanie imienia i nazwiska danego lidera nie doprowadzi nas do satysfakcjonujących wyników wyszukiwania. Dlatego warto znać kilka dookreśleń, które sprawią, że nasze wyniki wyszukiwania będą bardziej precyzyjne. Jeśli szukasz informacji opisowych o danym liderze, wpisz w wyszukiwarkę określenie „Alfredo Peraltao speaker”. Jeśli chcesz dotrzeć do projektów danego projektanta infografiki, wpisz w okno wyszukiwarki graficznej frazę: „Alfredo Peralta infographics”. Dzięki temu dotrzesz do większej ilości projektów. Jeśli jednak wolisz skorzystać z gotowego wykazu stron internetowych, skorzystaj z opcji poniżej. 

 

Polecane frazy pod wyszukanie bieżących informacji

Ogólne informacje: Alfredo Peralta infographic designer

Projekty infografik: Alfredo Peralta infographics (Szukaj w widoku Grafiki / Google) 

Szkolenia / warsztaty: Alfredo Peralta workshop

Źródła materiałów i więcej informacji o projektancie

Dowiedz się więcej

 

Infografika to branża indywidualistów i wyjątkowych osobowości. Jeśli chcesz poznać więcej liderów infografiki i zobaczyć projekty skutecznych infografik dziennikarskich sprawdź nasze kursy online.