Data aktualizacji: 15.01.2023 r.
Autorzy: Maciej Janas, Anita Bednarczyk
Redakcja: Anna Stadnikiewicz, Oliwia Pietras
Nadzór merytoryczny: Anita Bednarczyk, Oliwia Pietras

Korekta: Oliwia Pietras
Grafiki: infografikapolska.pl/baza
Źródło informacji: Institute of Infographics
Kontakt z redakcją: info@infografikapolska.pl

Data aktualizacji: 15.01.2023 r.
Autorzy: Maciej Janas, Anita Bednarczyk
Redakcja: Anna Stadnikiewicz, Oliwia Pietras
Nadzór merytoryczny: Anita Bednarczyk, Oliwia Pietras
Korekta: Oliwia Pietras
Grafiki: infografikapolska.pl/baza
Źródło informacji: Institute of Infographics
Kontakt z redakcją: info@infografikapolska.pl

Kim jest Almu Cuesta?

Almu Cuesta jest projektantką grafiki, ilustratorką i autorką infografik. Od 2015 roku pracuje w „National Geographic”, na stanowisku projektantki grafik informacyjnych. Artystkę wyróżnia interdyscyplinarne podejście do tworzenia infografik ilustracyjnych. Przy projektowaniu korzysta z takich narzędzi jak: akwarele, akryle, glina, papier i gips, używając kombinacji pędzli i własnoręcznie zrobionych przyborów. Wśród swoich umiejętności wymienia: działanie w programie After Effects, projektowanie cyfrowe, rysunek, ilustrowanie, tworzenie modeli, animacje, malarstwo, fotoedycję, fotografię, obróbkę zdjęć, prowadzenie badań naukowych, rzeźbę i szkicowanie. 

Almu Cuesta jest projektantką, którą wyróżnia indywidualne podejście do tworzenia infografik. Stawia nacisk na immersję w procesie. Bada wszystkie możliwości form wizualnych. Nawet te najbardziej abstrakcyjne i metaforyczne. Bardzo ważne są dla niej improwizacja i eksperyment. W każdym elemencie projektu szuka możliwości ulepszenia i wyrażania ekspresji artystycznej. Dąży również do optymalizacji formy i przekazu dzieła.

Almu Cuesta i jej doświadczenie zawodowe

Almu Cuesta posiada ponad 15-letnie doświadczenie zawodowe w sektorze wydawniczym i projektowaniu komunikacji. W ostatnim czasie zajmuje się głównie tworzeniem modeli i projektowaniem infografik. Wśród swojego doświadczenia wymienia: sztukę, komunikację, sztukę piękną, malarstwo, rzeźbę i publikację. Projektantka jest samoukiem, swoją przygodę z kreacją zaczęła od malowania. Ukończyła studia z zakresu sztuk pięknych, dzięki czemu, wzięła udział w międzynarodowych wystawach. W czasie rozwoju umiejętności z dziedziny infografiki skupiała się na praktyce. Swoją pierwszą pracę otrzymała po przedstawieniu projektu o wyprawie balonowej, którą zrealizowała w 2015 roku. Jako projektantka grafik informacyjnych w „National Geographic” zajmuje się analizą map, tworzeniem miniatur, projektowaniem scenografii, digitalizacją modeli za pomocą fotografii. W pracy projektantki cyfrowej skupia się na doborze odpowiednich kolorów i tekstury. Tworzy angażujące ilustracje cyfrowe oraz porządkuje elementy w ramach realizacji. Jej celem jest poszerzanie swojego doświadczenia w zakresie tworzenia modeli i scenografii.

Charakterystyka i styl jej projektów

Infografiki, których autorką jest Almu Cuesta, są połączeniem jej multidyscyplinarnych umiejętności. W projektach artystki widać również wpływ jej nauczyciela, którym był światowej klasy lider infografiki Fernando G. Baptista. Dzięki warsztatom, które przeszła u Fernanda Baptisty, otworzyła się na łączenie technik projektowych z cyfrowymi. Jest to również zauważalne na poziomie bardzo zbliżonego podejścia projektowego. Almu Cuesta, podobnie jak lider infografiki, swoje działania rozpoczyna od pracy warsztatowej i stworzenia modelu odręcznie. W następnej kolejności model zostaje poddany digitalizacji poprzez zrobienie zdjęć w różnych ujęciach. Projektantka fotografuje model i wybiera odpowiedni kadr, a następnie tworzy projekt na podstawie zdjęcia, który zostaje poddany obróbce graficznej i zabiegom retuszerskim. W trakcie retuszu dokonuje zmian kolorystycznych, dodaje tekstury i porządkuje elementy w ramach układu. Na podstawie tak przygotowanego zdjęcia modelu tworzy ilustrację cyfrową.

Infografika daje jej możliwość połączenia technik warsztatowych i projektów odręcznych z technikami cyfrowymi. Swoim pracom potrafi nadać indywidualny klimat dzięki umiejętnościom tworzenia wyjątkowej scenografii i storyboardów. Do każdego nowego projektu podchodzi jak do budowania odrębnej sceny. Doświadczając jej realizacji, ma się wrażenie patrzenia na obraz zatrzymany w kadrze. Nie są to jednak przypadkowe przedstawienia, Almu Cuesta oddaje klimat chwili i nadaje jej odpowiedniej scenerii – wieczoru, mroku lub grozy.

Bardzo dobrze odnalazła się w dziedzinie infografiki ilustracyjnej, która jest idealną branżą dla specjalistów z multidyscyplinarnym podejściem. W procesie projektowym skupia się na analitycznym podejściu do danego zagadnienia, co sprawia, że jej prace wyróżnia duża precyzja, a także przywiązywanie wagi do detali. Dzięki takiemu podejściu jej projekty odznaczają się szczegółowością przedstawienia. W realizacjach artystki odczuwalna jest świeżość podejścia projektowego, którą osiąga poprzez łączenie zupełnie różnych technik projektowych.

Jak znaleźć więcej informacji o tej projektantce?

Aby dotrzeć do dobrej jakości informacji, warto rozszerzyć frazę, którą wpisujemy w okno wyszukiwarki. Czasami samo wpisanie imienia i nazwiska danego lidera nie doprowadzi nas do satysfakcjonujących rezultatów. Dlatego warto znać kilka dookreśleń, które sprawią, że nasze wyniki wyszukiwania będą bardziej precyzyjne. Jeśli szukasz informacji opisowych o danym liderze, wpisz w wyszukiwarkę określenie „Almu Cuesta speaker”. Jeśli chcesz dotrzeć do projektów danego projektanta infografiki, wpisz w okno wyszukiwarki graficznej frazę: „Almu Cuesta infographics”. Dzięki temu dotrzesz do większej ilości projektów. Jeśli jednak wolisz skorzystać z gotowego wykazu stron internetowych poświęconych danemu liderowi, skorzystaj z opcji poniżej. 

 

Polecane frazy pod wyszukanie bieżących informacji

Ogólne informacje: Almu Cuesta infographic designer

Projekty infografik: Almu Cuesta infographics (Szukaj w widoku Grafiki / Google) 

Szkolenia / warsztaty: Almu Cuesta workshop

Dowiedz się więcej

 

Infografika to branża indywidualistów i wyjątkowych osobowości. Jeśli chcesz poznać więcej liderów infografiki i zobaczyć projekty skutecznych infografik dziennikarskich sprawdź nasze kursy online.