Data aktualizacji: 15.01.2023 r.
Autorzy: Maciej Janas, Anita Bednarczyk
Redakcja: Anna Stadnikiewicz
Nadzór merytoryczny: Anita Bednarczyk

Korekta: Oliwia Pietras
Grafiki: infografikapolska.pl/baza
Źródło informacji: Institute of Infographics
Kontakt z redakcją: info@infografikapolska.pl

Data aktualizacji: 15.01.2023 r.
Autorzy: Maciej Janas, Anita Bednarczyk
Redakcja: Anna Stadnikiewicz
Nadzór merytoryczny: Anita Bednarczyk
Korekta: Oliwia Pietras
Grafiki: infografikapolska.pl/baza
Źródło informacji: Institute of Infographics
Kontakt z redakcją: info@infografikapolska.pl

Kim jest Manuel Canales?

O jego reputacji w branży świadczy ranga oraz liczba otrzymanych nagród i wyróżnień. Jest wielokrotnym medalistą nagród przydzielanych na konferencji Malofiej ​​​(International Infographics Summit – Malofiej) oraz zdobywcą wyróżnienia Awards for Excellence od organizacji The Society for News Design (SND). Był także jurorem podczas kilku edycji tej konferencji.

Manuel Canales i jego doświadczenie zawodowe

Manuel Canales studiował na Uniwersytecie Veritas i na Uniwersytecie Nauki i Sztuki w Kostaryce (Science and Arts University of Costa Rica) ze specjalizacją dotyczącą projektowania reklam. W międzyczasie stawiał swoje pierwsze kroki na ścieżce zawodowej. Nie bał się żadnej pracy. Pracował zarówno w sklepie z narzędziami (nosił worki z cementem), był kasjerem w supermarkecie, sprzedawcą, ankieterem i nauczał sztuki w szkole średniej. Wspomina ten czas jako bardzo rozwijający. Nauczył go szacunku do pracy zespołowej i do samego procesu pracy. W czasie studiów odbył kilka kursów z projektowania stron internetowych i informacji.

Jego pierwszym pracodawcą była renomowana Kostarykańska gazeta – „La Nación”. Później kierował tamtejszym zespołem w zakresie infografik. Przez sześć lat był redaktorem naczelnym, a ostatnie dwa lata pełnił stanowisko dyrektora naczelnego ds. infografiki i projektowania cyfrowego. Następnie w 2000 roku działał dla magazynu „Viva”, gdzie był odpowiedzialny za wykonywanie karykatur portretowych. Po kilku miesiącach przeniesiono go do nowo utworzonego działu infografiki. Canales nie wiedział na początku nic o tej dziedzinie, nawet tego, czym grafika informacyjna w ogóle jest. Artysta wykazał się zdolnością do adaptacji i szybkiej nauki. Po czasie stał się wybitną jednostką w tej branży. Następnie był zatrudniony przez firmy w Kostaryce do pracy nad projektami dotyczącymi tworzenia informacji. Zajmował się kreatywnym centrum projektowania stron internetowych, ilustracji i grafiki komputerowej, założonym w 2008 roku. Jego kolejnym miejscem zatrudnienia był Waszyngton D.C., gdzie stał się częścią zespołu „National Geographic”. Pracował tam z grafiką cyfrową jako starszy redaktor ds. grafiki. Posiada wieloletnie doświadczenie w branżach, takich jak projektowanie cyfrowe, ilustrowanie i infografika.

„Widzę więcej, czuję więcej…”

Od dzieciństwa Manuela Canalesa charakteryzowała wnikliwość, ogromna ciekawość i chęć widzenia rzeczy od środka. Zgrabnie opowiada o tym historia, gdy jako dziecko Canales przybył do miasta Curubandé. Najbardziej zafascynował go wtedy wulkan Rincon de la Vieja. Był niesamowicie zaintrygowany tym, jak wyglądało jego wnętrze, jakie sekrety kryje. Od tego czasu zapragnął docierać do tajemnic poprzez wierne oddanie złożoności zjawisk i wykaz wpływających na to elementów. 

Inspirująca osobowość

Poza wyjątkowymi umiejętnościami projektanta cechuje ciekawa osobowość. Wyróżnia go skromność, pracowitość, poczucie humoru, a także gotowość do działania (zawsze ma pod ręką tablet lub notatnik, dzięki któremu robi szybkie notatki wizualne), kreatywność (wykorzystuje każdą przestrzeń na rysowanie) i spostrzegawczość. Podczas projektowania kluczowe jest dla niego przekazywanie w zrozumiały sposób treści odbiorcy. Dopasowuje się do sposobu rozumowania czytelnika.

Charakterystyka i styl jego projektów

Infografiki, których autorem jest Manuel Canales, wyróżniają się niesamowitą intensywnością barw i nasyceniem żywych kolorów. Często jest to bezpośrednio związane z tematem, który przedstawia w swoich projektach dotyczących przyrody i świata zwierząt. Oglądając jego realizacje, ma się poczucie bycia w tym ekosystemie i doświadczania go od najmniejszego detalu, aż po ujęcie z pewnego dystansu. Takie wrażenie jest możliwe dzięki warstwowym i przekrojowym ujęciom terenu. Projektant chętnie wykorzystuje wizualizacje 3D, aby pokazać przekrój terenu lub obiektu. Z niesamowitą zwinnością potrafi zaprosić odbiorcę do doświadczania świata zarówno w wymiarze mikro, jak i makro. 

Podczas oglądania jego prac ma się poczucie patrzenia na niektóre widoki z ujęcia lotu ptaka. Równocześnie na tych samych realizacjach pojawiają się powiększenia mniejszych elementów fauny i flory, co daje wrażenie zapraszania do zauważenia istotnych detali, które mają wpływ na cały ekosystem. Najważniejsze w procesie projektowym jest dla niego dopasowanie treści do odbiorcy.

Jak szukać informacji o projektantach infografiki?

Szukanie właściwych informacji jest fundamentalną umiejętnością pomagającą w przyspieszeniu naszego rozwoju. Dlatego odpowiedni research to klucz do osiągnięcia celu. Sprawne wyszukiwanie informacji jest umożliwiane poprzez doprecyzowywanie wyszukiwanych fraz. Przykładowo chcąc dotrzeć do infografik, których autorem jest Manuel Canales, powinniśmy sprecyzować hasło w wyszukiwarce. Powyższy efekt osiągniemy dzięki frazie „Manuel Canales infographics”. 

 

Polecane frazy pod wyszukanie bieżących informacji

Ogólne informacje: Manuel Canales infographic designer

Projekty infografik: Manuel Canales infographics (Szukaj w widoku Grafiki / Google) 

Szkolenia / warsztaty: Manuel Canales workshop

Dowiedz się więcej

 

Infografika to branża indywidualistów i wyjątkowych osobowości. Jeśli chcesz poznać więcej liderów infografiki i zobaczyć projekty skutecznych infografik dziennikarskich sprawdź nasze kursy online.