Data aktualizacji: 15.01.2023 r.
Autorzy: Maciej Janas, Anita Bednarczyk
Redakcja:Anna Stadnikiewicz, Oliwia Pietras
Nadzór merytoryczny: Anita Bednarczyk

Korekta: Oliwia Pietras
Grafiki: infografikapolska.pl/baza
Źródło informacji: Institute of Infographics
Kontakt z redakcją: info@infografikapolska.pl

Data aktualizacji: 15.01.2023 r.
Autor: Maciej Janas, Anita Bednarczyk
Redakcja: Anna Stadnikiewicz, Oliwia Pietras
Nadzór merytoryczny: Anita Bednarczyk
Korekta: Oliwia Pietras
Grafiki: infografikapolska.pl/baza
Źródło informacji: Institute of Infographics
Kontakt z redakcją: info@infografikapolska.pl

Kim jest Marcelo Duhalde?

Marcelo Duhalde posiada wieloletnie doświadczenie w branży produkcji medialnej. W swojej karierze realizował projekty związane z dziennikarstwem, Quantum GIS, Adobe Photoshop, projektowaniem gazet i visual storytellingiem. We wszystkich powyższych dziedzinach udało mu się wykształcić wysoki poziom umiejętności. Potwierdzenie jego wysokich kompetencji, stanowi jego zatrudnienie w „The South China Morning Post” jako starszy projektant infografik. Chilijczyk może pochwalić się wieloma nagrodami. Duhalde zdobył ponad 90 nagród od organizacji The Society for News Design (SND), a także 17 medali (dane z lipca 2022 roku) wręczanych podczas konferencji Malofiej ​​​(International Infographics Summit – Malofiej), nagrodę w kategorii Best of Show im. Petera Sullivana (2015) oraz cztery złote medale podczas azjatyckich nagród dla mediów WAN IFRA (World Association of Newspapers and News Publishers). 

Ponadto wiele z jego dzieł zostało opublikowanych w książkach, czasopismach oraz na stronach internetowych poświęconych infografice i wizualizacji danych w Europie, Azji i obu Amerykach. Marcelo najlepiej odnajduje się w infografice, dziennikarstwie wizualnym, ilustrowaniu i wizualizacji danych. Duhalde posługuje się językiem hiszpańskim i angielskim. 

Marcelo Duhalde i jego doświadczenie zawodowe

Marcelo Duhalde przygotowywał się do zawodu na Uniwersytecie Katolickim w Chile na kierunku projektowanie. Projektant może pochwalić się w CV imponującym portfolio pracodawców. Zanim dołączył do „The South China Morning Post” w 2016 roku, był zastępcą edytora infografiki w „Times of Oman”. Etap poprzedzający pracę w „Times of Oman”, Marcelo spędził w „El Mercurio”, którą uważa się za najważniejszą gazetę w Chile. Pokazał tam, swoją wszechstronność poprzez tworzenie infografik o zróżnicowanej tematyce. Ponadto pracował jako nauczyciel na Uniwersytecie Katolickim w Chile, gdzie wcześniej studiował. Dzielił się tam swoimi doświadczeniami ze studentami dziennikarstwa. 

O pracy dla „The New York Times”

Okres spędzony w „The New York Times” był dla Marcela Duhalde’a niezwykle owocny. Stanowił niezwykły czas spędzony na tworzeniu angażujących projektów poruszających tematykę dziedzictwa Bliskiego Wschodu i kwestii wzbudzających powszechne zainteresowania. Dzieła tworzył we współpracy z działem kreatywnym. Pozwoliło mu to na nauczenie się pracy zespołowej i poszukiwania rezerw. Za każdym razem wspólnie szukali nowych, wychodzących poza schemat sposobów prezentowania informacji. Współpracowników spotkanych w „The New York Times”, Marcelo wspomina bardzo ciepło. Chwali ich kreatywność, talent i pracowitość. Pracę z nimi artysta porównuje do warsztatów kreatywnych niezmiennie publikujących wybitne prace. Taki sposób funkcjonowania zapewnił gazetom „Times of Oman” oraz „Al Shabiba” ponad 100 nagród przyznanych przez organizację The Society for News Design (SND) i na konferencji Malofiej w ciągu ostatnich dwóch lat. 

Charakterystyka i styl jego projektów

Projekty, których autorem jest Marcelo Duhalde, wyróżniają się kompozycją centralną, w której główny obiekt reprezentujący temat infografiki znajduje się na środku. Jego realizacje bardzo często są wykonane w dość stonowanych lub pastelowych kolorach. W swoich projektach stosuje zarówno elementy figuratywne, jak i abstrakcyjne. Figuratywne formy to elementy, które w bardzo prostej formie nawiązują do tematyki przewodniej realizacji. Pozostałe informacje, o mniejszej ważności, są wyrażone z użyciem form abstrakcyjnych, takich jak: wykresy, grafy czy schematy.

Jak szukać informacji o projektantach infografiki? 

Najważniejszym elementem pozwalającym na wyszukanie właściwych informacji o projektantach infografiki jest precyzowanie właściwej frazy pod wyszukiwanie. Powodem trudności ze znalezieniem interesujących nas danych może być wielość mylących informacji, chociażby o ludziach o tym samych personaliach, jakie ma wyszukiwany artysta. Dlatego zaleca się rozszerzanie hasła wyszukującego. Jeśli poszukujemy wykazu infografik, których autorem jest Marcelo Duhalde, należy wpisać: „Marcelo Duhalde infographics”. Można również skorzystać z naszego szablonu znajdującego się poniżej. 

 

Polecane frazy pod wyszukanie bieżących informacji

Ogólne informacje: Marcelo Duhalde infographic designer

Projekty infografik: Marcelo Duhalde infographics (Szukaj w widoku Grafiki / Google) 

Szkolenia / warsztaty: Marcelo Duhalde workshop

Dowiedz się więcej

 

Infografika to branża indywidualistów i wyjątkowych osobowości. Jeśli chcesz poznać więcej liderów infografiki i zobaczyć projekty skutecznych infografik dziennikarskich sprawdź nasze kursy online.