Data aktualizacji: 15.01.2023 r.
Autorki: Marlena Płonka, Anita Bednarczyk
Redakcja: Anna Stadnikiewicz
Nadzór merytoryczny: Anita Bednarczyk

Korekta: Oliwia Pietras
Grafiki: infografikapolska.pl/baza
Źródło informacji: Institute of Infographics
Kontakt z redakcją: info@infografikapolska.pl

Data aktualizacji: 15.01.2023 r.
Autor: Marlena Płonka, Anita Bednarczyk
Redakcja: Anna Stadnikiewicz
Nadzór merytoryczny: Anita Bednarczyk
Korekta: Oliwia Pietras
Grafiki: infografikapolska.pl/baza
Źródło informacji: Institute of Infographics
Kontakt z redakcją: info@infografikapolska.pl

Kim jest Mesa Schumacher?

Mesa Schumacher jest ilustratorką specjalizującą się w przedstawieniach na rzecz medycyny, biologii i nauki. Od 2016 roku prowadzi swoje własne, małe studio Mesa Studios LLC, gdzie jako główna projektantka tworzy ilustracje i infografiki. Studio daje jej możliwość realizacji wizualnych rozwiązań dla przekazywania nauki, danych i pomysłów zamieszczanych w mediach popularnonaukowych. Jej prace ukazały się w takich publikacjach jak: „National Geographic”, „Scientific American” i innych czasopismach oraz książkach naukowych wydawanych przez Stanford, Harvard, Oxford, University at Buffalo, UC Berkeley, Santa Cruz, Merced i University of Washington. Jej prace były wystawiane w Europie i Azji; w muzeach, ogrodach zoologicznych i oceanariach.

Posiada ponad 10-letnie doświadczenie w kreowaniu wizualizacji naukowej. Mesa na łamach swojego bloga pokazuje zaplecze i kulisy powstawania własnych realizacji na rzecz techniki i nauki. Jej projekty służą jako pomost komunikacji wizualnej między naukowcami a lekarzami. Często stają się materiałem chętnie wykorzystywanym na szeroką skalę i są wysoce cenione w opinii publicznej. 

Mesa Schumacher dorastała w Seattle w stanie Waszyngton, gdzie otaczała ją natura północno-zachodniego piękna wybrzeża Pacyfiku. To właśnie tam zapoczątkowała się jej miłość do sztuki oraz nauki. Jako dziecko lubiła tworzyć komiksy i różne rysunki w zeszytach szkolnych, a wyjaśnienia wizualne były sposobem, w jaki nauczyła się przetwarzać informacje. W kolejnych latach uzyskała licencjat z nauk antropologicznych ze specjalizacją w anatomii i archeologii. Posiada również dyplom ukończenia studiów ilustracji naukowych na Uniwersytecie Waszyngtońskim oraz studiowała sztuki piękne w Gage ​​Academy w Seattle. Będąc na studiach, odkryła, że jej pasja do nauki i szczególne zainteresowanie twórczością kreatywną w przyszłości może stać się jej zawodem.

Dzięki stypendium na studiach była w stanie pozwolić sobie na spędzenie lata na wykopaliskach archeologicznych w peruwiańskich Andach. Tam nauczyła się, jak ilustrować narzędzia odkryte podczas badań archeologicznych. Zauważyła wtedy siłę wizualnych opowieści i ilustracji, które mogły przedstawić to, czego sama fotografia nie potrafiła przekazać. Zdjęcie danego obiektu ograniczało się jedynie do rejestracji wyglądu obiektu. Natomiast ilustracje, które zostały wykonane atramentem i piórem, mogły precyzyjnie pokazać efekt, jaki jest się w stanie osiągnąć danym narzędziem. W tym przypadku długość i bliskość kreskowania komunikowały, jak głębokie były odciski na narzędziach. Takich aspektów nie da się uchwycić za pomocą aparatu. Dzięki temu doświadczeniu Mesa zrozumiała, że wizualizacja naukowa jest niezbędna do przekazywania informacji, a nie tylko do upiększania czy dekoracji. Poznanie wielu ludzi z tego samego środowiska dało jej możliwość rozwoju kariery. Zaczęła zanurzać się w świecie nauki i coraz bardziej go zgłębiać. 

Po ukończeniu studiów zaczęła coraz częściej podróżować. Będąc na biegunie południowym na Antarktydzie, podjęła pracę w gastronomii. Właśnie tam poznała swojego męża, który stał się jej towarzyszem w podróży. Razem spędzili kilka lat, wędrując i ucząc języka angielskiego w Korei Południowej. Liczne podróże były przerywane okresami pracy na stacjonarnych stanowiskach wykopalisk archeologicznych. Mesa Schumacher szczególnie ceni sobie trzy lata spędzone w Çatalhöyük w Turcji wraz z ilustratorką Kathryn Killackey. Wtedy też zajęła się projektowaniem komercyjnym, które realizowała na odległość ilustracji naukowych w niepełnym wymiarze godzin. W międzyczasie budowała własną markę i firmę jako niezależna ilustratorka naukowa. Mesa pracowała jako ilustratorka archeologiczna między innymi w Belize, Portugalii i Peru. 

Jej rodzice nie interesowali się sztuką i nie ukończyli żadnych szkół wyższych ze specyfikacją nauk ścisłych. Jednakże bardzo zachęcali swoją córkę, żeby podążała swoją drogą oraz interesowała się sztuką i naukami ścisłymi. Cała rodzina Mesy kocha przyrodę, biwaki, sporty na świeżym powietrzu i piesze wędrówki. Częste podróżowanie miało bardzo duży wpływ na jej rozwój i cele, jakie stawia sobie w dorosłym życiu.

Mesa Schumacher i jej doświadczenie zawodowe

Mesa jest dyrektorką oraz właścicielką Mesa Studios mieszczącego się w Seattle. Mesa Studios specjalizuje się w tworzeniu ilustracji medycznych i naukowych. Projekty realizowane są na podstawie danych oraz ukazują najtrudniejsze tematy, które w prosty i zrozumiały sposób można przedstawić dzięki infografice. W roku 2013 przez pół roku Mesa Schumacher pracowała w „National Geographic” wraz z zespołem Art/Maps w NGM jako stażystka. W ramach codziennej pracy miała okazję pomagać kartografom, grafikom i projektantom w tworzeniu magazynu „National Geographic” w wersji cyfrowej oraz do druku. Tworzyła ilustracje i zajmowała się projektowaniem, layoutem, projektowaniem graficznym oraz wewnętrzną pracą administracyjną. 

W 2012 roku przez pięć miesięcy pracowała również jako ilustratorka naukowa dla Museum of Natural History. W trakcie tej współpracy miała okazję zrekonstruować okazy chrząszczy. Projekty wykonywała za pomocą mikroskopu preparacyjnego i kamery lucida. Swoje prace tworzyła, łącząc techniki tradycyjne, warsztatowe wraz z ilustracją cyfrową. Część realizacji wykonywana była w skali szarości, a część w wersji kolorowej. W roku 2009 została zatrudniona na stanowisku archaeological illustrator w projekcie pod nazwą „Çatalhöyük Research Project”. Przez dwa lata pracowała z małym zespołem ilustratorów tworzących techniczne ilustracje artefaktów, rekonstrukcje archeologiczne i inne projekty estetyczne przeznaczone do badań i publikacji. 

 

Będąc w Korei w 2010 roku, została nauczycielką języka angielskiego. Prowadziła kursy w gimnazjum i liceum w koreańskich szkołach publicznych. W tym czasie projektowała również materiały edukacyjne na zajęcia dla koreańskich nauczycieli języka angielskiego.

Charakterystyka i styl jej projektów

Projekty, których autorką jest Mesa Schumacher, odznaczają się wysokim poziomem estetyki, szczegółowości i precyzji. W swoich infografikach i ilustracjach naukowych często łączy rysunek odręczny z ilustracją. Niekiedy ma się wrażenie, jakby na ilustrację nałożono kalkę, na której zostały zaznaczone elementy składowe. Przykładem może być realizacja pokazująca ptaka wykonanego w formie lekkiej ilustracji. Jednak na ptaku znajdują się elementy, które odkrywają przed odbiorcą budowę części jego ciała w sposób bardzo konkretny i schematyczny. Z pozoru rozmydlona i lekka ilustracja zderza się z mocną strukturą ukazującą wnętrze ptaka. W tym zestawieniu dwóch różnych form przekazu i struktur odbiorca w naturalny sposób zostaje zachęcony do doświadczania w pierwszej kolejności elementów, które są bardziej wyraźne. Sam ptak i jego kształt staje się dopełnieniem sceny, a nie głównym elementem wizualizacji. Każda realizacja Mesy jest warta zgłębienia i doświadczenia jej profesjonalnego poziomu i podejścia projektowego.

Jak szukać informacji o projektantach infografiki?

Jeżeli jesteś zainteresowany dotarciem do bardziej jakościowych materiałów i informacji o danym liderze, warto rozszerzyć frazy, które wpisujesz w wyszukiwarkę. Samo wpisanie imienia i nazwiska nie wystarcza, by znaleźć satysfakcjonujące wyniki. Dlatego też pomocna może się okazać znajomość kilku dookreśleń, które sprawią, że nasze wyniki wyszukiwania będą konkretniejsze i bardziej precyzyjne. Jeśli szukasz informacji opisowych o danym liderze, wpisz w wyszukiwarkę określenie „Mesa Schumacher speaker”. Jeśli chcesz dotrzeć do projektów danego projektanta infografiki, wpisz w okno wyszukiwarki graficznej frazę: „Mesa Schumacher infographics”. Dzięki temu dotrzesz do większej ilości projektów. Jeśli jednak wolisz skorzystać z gotowego wykazu stron internetowych poświęconych danemu liderowi, skorzystaj z opcji poniżej. 

 

Polecane frazy pod wyszukanie bieżących informacji

Ogólne informacje: Mesa Schumacher infographic designer

Projekty infografik: Mesa Schumacher infographics (Szukaj w widoku Grafiki / Google) 

Szkolenia / warsztaty: Mesa Schumacher workshop

Źródła materiałów i więcej informacji o projektantce

Dowiedz się więcej

 

Infografika to branża indywidualistów i wyjątkowych osobowości. Jeśli chcesz poznać więcej liderów infografiki i zobaczyć projekty skutecznych infografik dziennikarskich sprawdź nasze kursy online.