Data aktualizacji: 15.01.2023 r.
Autorzy: Maciej Janas, Anita Bednarczyk
Redakcja: Anna Stadnikiewicz
Nadzór merytoryczny: Anita Bednarczyk

Korekta: Oliwia Pietras
Grafiki: infografikapolska.pl/baza
Źródło informacji: Institute of Infographics
Kontakt z redakcją: info@infografikapolska.pl

Data aktualizacji: 15.01.2023 r.
Autorzy: Maciej Janas, Anita Bednarczyk
Redakcja: Anna Stadnikiewicz
Nadzór merytoryczny: Anita Bednarczyk
Korekta: Oliwia Pietras
Grafiki: infografikapolska.pl/baza
Źródło informacji: Institute of Infographics
Kontakt z redakcją: info@infografikapolska.pl

Kim jest Pablo Robles?

Pablo Robles jest dziennikarzem graficznym pracującym dla Bloomberg News. Edukację pobierał na BrainStation (2016) z Java Scriptu i User Expereince Designu. Zaczynał od studiów na Uniwersytecie Hiszpańsko-Amerykańskim na kierunku architektura, następnie przeniósł się na sztuki piękne na Uniwersytecie Kostarykańskim. W swoich pracach posługuje się wieloma środkami przekazu, w tym: programowaniem, tekstem, zdjęciami i wideo czy ilustracjami. Artysta specjalizuje się w projektowaniu, projektowaniu sieciowym, HTML5, opowiadaniach, infografice i wizualizacji danych. Posługuje się dwoma językami: hiszpańskim (język ojczysty) i angielskim, którego używa w codziennej pracy.

Robles zdobył ponad 120 nagród w tak prestiżowych konkursach, takich jak: Malofiej ​​​(International Infographics Summit – Malofiej), Webby Awards, The Society for News Design (SND), Information is Beatiful Awards, Sigma Data Journalism Awards. 

Pablo Robles jest autorem kilku publikacji m.in.: 

„Speaker and workshop provider – Infovis Conference 2019”; 

„Talk – Data Visualization in Nicaragua”;

„Talk: Introduccion a la viscualizacion for Datos Abiertos”; 

„Talk: Design to go”; 

„Talk: Visualizacion for Datos Abiertos”.

Pablo Robles i jego doświadczenie zawodowe

Poprzednio pracował jako senior graphic editor i dziennikarz graficzny dla „The South China Morning Post” (2017 – 2020), jednej z najbardziej znanych mediów. Do jego obowiązków należała pomoc szefostwu mediów z cyfrowymi infografikami, specjalnymi dodatkami multimedialnymi, funkcjami wewnętrznymi i storytellingiem. Ponadto tworzył raporty, research, kodował, przeprowadzał analizę danych i projektował interaktywne grafiki. 

Zanim został zatrudniony w „The South China Morning Post”, pracował dla Grupo Nación jako senior infographic designer (2014 – 2017). Jest to najważniejsze medium w Kostaryce. Zajmował się tam projektowaniem i tworzeniem interaktywnych infografik. Karierę zawodową projektant zaczął w Precolumbian Gold Museum jako information designer (2012 – 2014). Poprzednio pracował dla Fundatecu (Fundacji Technologicznej w Kostaryce).

Charakterystyka i styl jego projektów

Realizacje, których autorem jest Pablo Robles częściej mogą być uznawane za wizualizacje danych niż infografiki. Jego projekty można traktować jako infografiki abstrakcyjne, czyli formy, które zawierają wiele abstrakcyjnych elementów wizualnych. Są to przedstawienia graficzne, które swoją formą i kształtem nie nawiązują do tematu, o którym traktują (tak jak wykresy, grady czy schematy). 

W jego realizacjach często pojawia się jednolite szare, białe lub kremowe tło. Czasami stosuje również mapy lub obrysy map, które mają na celu ukazanie tematu infografiki w konkretnej lokalizacji. Daje to odbiorcy możliwość szybkiej orientacji, którego regionu świata dotyczy podejmowane zagadnienie. W swoich realizacjach często stosuje kompozycję centralną poprzez umieszczenie dużego obiektu w samym centrum projektu. Pozostałe segmenty, które stanowią dopełnienie na poziomie informacji, umieszcza dookoła elementu głównego. Daje to poczucie porządku i symetrii. Jego realizacje wyróżniają się wysokim poziomem estetyki, dokładnością i precyzją.

Jak szukać informacji o projektantach infografiki?

We współczesnym świecie wszyscy korzystamy z wyszukiwarek internetowych. Każda z nich posługuje się swoim algorytmem wyszukiwania. Stąd w zależności od wpisanej frazy, otrzymamy inny wynik. Dlatego ważna jest personalizacja wpisywanej frazy. Jak to wykorzystać? Jeśli przykładowo, szukamy informacji dotyczących portfolio, których autorem jest Pablo Robles, powinniśmy wpisać – „Pablo Robes portfolio”. Samo imię i nazwisko nie wystarczy – dostarczy nam jedynie ogólnych informacji. Ponadto zachęcamy do skorzystania z przygotowanego przez nas spisu wartościowych stron internetowych, który znajduje się poniżej. 

 

Polecane frazy pod wyszukanie bieżących informacji

Ogólne informacje: Pablo Robles infographic designer

Projekty infografik: Pablo Robles infographics (Szukaj w widoku Grafiki / Google) 

Szkolenia / warsztaty: Pablo Robles workshop

Źródła materiałów i więcej informacji o projektancie

Dowiedz się więcej

 

Infografika to branża indywidualistów i wyjątkowych osobowości. Jeśli chcesz poznać więcej liderów infografiki i zobaczyć projekty skutecznych infografik dziennikarskich sprawdź nasze kursy online.