Data aktualizacji: 15.01.2023 r.
Autorki: Julia Koszmider, Anita Bednarczyk
Redakcja: Anna Stadnikiewicz
Nadzór merytoryczny: Anita Bednarczyk

Korekta: Oliwia Pietras
Grafiki: infografikapolska.pl/baza
Źródło informacji: Institute of Infographics
Kontakt z redakcją: info@infografikapolska.pl

Data aktualizacji: 15.01.2023 r.
Autorki: Julia Koszmider, Anita Bednarczyk
Redakcja: Anna Stadnikiewicz
Nadzór merytoryczny: Anita Bednarczyk
Korekta: Oliwia Pietras
Grafiki: infografikapolska.pl/baza
Źródło informacji: Institute of Infographics
Kontakt z redakcją: info@infografikapolska.pl

Kim jest Stefanie Posavec?

Stefanie Posavec urodziła się w 1981 roku w Denver (Kolorado, USA). Na Colorado State University, studiowała grafikę, marząc o karierze projektantki. Projektantka mieszka i pracuje w Londynie, gdzie projektuje, wizualizuje i ilustruje, a także spełnia się jako autorka publikacji.

Stefanie Posavec i jej doświadczenie zawodowe

Ukończywszy studia na Colorado State University, Posavec przeniosła się do Londynu, gdzie kontynuowała naukę na studiach magisterskich w zakresie projektowania komunikacji na University of Arts, jednej z najbardziej cenionych szkół wyższych oferujących studentom kierunki związane ze sztuką. W 2008 roku została zatrudniona jako projektantka okładek przez renomowane brytyjskie wydawnictwo Penguin Books. Wydawnictwo działa od 1935 roku, co sprawia, że wyróżnia się na tle innych dużym doświadczeniem w produkcji, promocji i dystrybucji książek. Trzy lata później postanowiła na stałe zająć się projektowaniem infografik jako wolny strzelec. Jest otwarta na różne rodzaje projektów: infografikę, wizualizację danych, a także projektowanie ilustracji i okładek tworzonych do książek na potrzeby agencji kreatywnych i wydawnictw. 

Rozgłos z pewnością przyniósł jej projekt „Writing Without Words”, czyli „Pisanie bez słów”, w którym w dość zaskakujący sposób, zestawiła ze sobą dwa rodzaje ekspresji artystycznej: wizualizację danych i literaturę. Jak dzieli się w artykule zamieszczonym na blogu www.stefanieposavec.com, jego celem była analiza porównawcza stylów różnych twórców literackich. Posavec wnikliwie zbadała prace 20-wiecznych angielskojęzycznych pisarzy pod kątem m.in.: motywów literackich, zastosowanych części mowy, ogólnej struktury tekstu. Wynikiem tej eksploracji była doskonała wizualizacja, oczywiście, stworzona ręcznie. Projekt został ciepło przyjęty przez artystów i projektantów. 

Posavec poświęciła wiele czasu na pisanie publikacji dotyczących projektowania i infografiki, w których wyraziła swój personalny stosunek do grafiki, zwłaszcza tej tworzonej ręcznie. Książkę pt. „I am a book. I am a portal to the universe” współtworzyła z Miriam Quick, a inne powstały we współpracy z projektantką Giorgią Lupi, m.in.: książka „Dear Data” oraz czasopismo „Observe, Collect, Draw!”. 

Prace Stefanie Posavec wystawiane są w znanych na całym świecie galeriach sztuki, takich jak: MoMA (The Museum of Modern Art) w Nowym Jorku, Somerset House w Londynie czy Centre Pompidou w Paryżu. 

Posavec często pojawia się na festiwalach i konferencjach, gdzie dzieli się osobistymi doświadczeniami i wrażeniami z pracy w dziedzinie projektowania grafiki i wizualizacji danych. Prowadzi również warsztaty dla pasjonatów grafiki informacyjnej i wizualizacji danych, którzy są na różnych poziomach zaawansowania.

Charakterystyka i styl jej projektów

Jeśli coś szczególnie wyróżnia Posavec na tle innych artystów, to na pewno jest to jej wyjątkowe podejście do metod stosowanych w procesie tworzenia. Infografika to coś, co kojarzy się raczej z kodowaniem i cyfryzacją, a jednak w przypadku tej projektantki jest zupełnie inaczej. Posavec słynie bowiem z projektów, które w całości są wykonane ręcznie. Autorka przyznaje, że proces twórczy bywa żmudny i czasochłonny, ale w procesie projektowania nawiązuje się specyficzną więź z własnym projektem, co jest dla niej bardzo ważne. Posavec nie ukrywa, że kodowanie nie należy do jej mocnych stron. Udowadnia jednak, że nie jest to kluczowa umiejętność. Choć z pewnością technologia usprawnia proces tworzenia, opanowanie cyfrowych narzędzi oraz programów do wizualizacji danych i projektowania grafiki wcale nie stanowi podstawy w procesie twórczym – to najważniejsze jest serce wkładane w każdy projekt.

Jak znaleźć więcej informacji o tej projektantce?

Aby dotrzeć do dobrej jakości informacji, warto rozszerzyć frazę, którą wpisujemy w okno wyszukiwarki. Czasami samo wpisanie imienia i nazwiska danego lidera czy liderki nie doprowadzi nas do satysfakcjonujących wyników wyszukiwania. Dlatego warto znać kilka dookreśleń, które doprowadzą cię do bardziej precyzyjnych wyników wyszukiwania. Jeśli szukasz informacji opisowych o danym liderze, wpisz w wyszukiwarkę określenie „Stefanie Posavec speaker”. Jeśli chcesz dotrzeć do jej projektów infografik lub wizualizacji danych, wpisz w okno wyszukiwarki graficznej frazę: „Stefanie Posavec infographics”. Dzięki temu dotrzesz do większej ilości projektów. Jeśli jednak wolisz skorzystać z gotowego wykazu stron internetowych poświęconych danemu liderowi, skorzystaj z opcji poniżej, które przygotowaliśmy. 

 

Polecane frazy pod wyszukanie bieżących informacji

Ogólne informacje: Stefanie Posavec infographic designer

Projekty infografik: Stefanie Posavec infographics (Szukaj w widoku Grafiki / Google) 

Szkolenia / warsztaty: Stefanie Posavec workshop

Źródła materiałów i więcej informacji o projektantce

Dowiedz się więcej

 

Infografika to branża indywidualistów i wyjątkowych osobowości. Jeśli chcesz poznać więcej liderów infografiki i zobaczyć projekty skutecznych infografik dziennikarskich sprawdź nasze kursy online.