Dzisiaj zapraszam Cię do zgłębienia wiedzy o eyetrackerze Tobii X3-120, który mieliśmy okazję wykorzystywać przy badaniu skuteczności naszych przekazów wizualnych. Eyetracking to technika badań pozwalająca na śledzenie wzroku odbiorcy, weryfikację, gdzie skupia swoją uwagę, a nawet w jakiej dokładnie kolejności pada jego wzrok. Powala nam również wnioskować, które elementy są pomijane przez odbiorcę naszego projektu.
Eyetracking to nie tylko opcja na testowanie stron internetowych czy aplikacji, z którymi najczęściej jest kojarzony, ale także możliwość sprawdzenia poprawności zaprojektowanego przez nas przekazu wizualnego. Pozwala nam na rejestrowanie ruchu źrenic z bardzo dużą dokładnością. Dzięki użyciu tej technologii możemy badać:
– strony internetowe,
– oprogramowanie komputerowe, systemy klasy ERP, CRM, CRP, WMS i inne,
– prototypy i makiety,
– filmy i animacje,
– dokumenty PDF,
– plakaty, ilustracje, ulotki i broszury,
– elementy identyfikacji wizualnej,
– gry komputerowe,
– dash boardy,
– ekrany dotykowe,
– urządzenia typu nawigacja GPS i wszystko, co możemy wyświetlić na ekranach o maksymalnej przekątnej 25″.
Jeśli chcemy badać formy wyświetlane na ekranie, wtedy może nam pomóc jeden z eyetrackerów mobilnych klasy Tobii PRO. Wszystkie eyetrackery tej marki są wspierane przez oprogramowanie Tobii Studio. To program pozwalający na obsługę eyetrackera, rejestrację danych, ponowne odtworzenie, jak również ich modyfikację i analizę. Eyetracker Tobii X3-120 już w swojej nazwie zawiera dokładność z jaką bada ruch źrenic odbiorcy – w tym przypadku jest to 120 Hz. Oznacza to, że możemy badać nasze projekty z bardzo dużą dokładnością, weryfikując bardzo małe elementy naszego projektu. Pozwala na sprawdzenie czy zostały zauważone na przykład konkretne słowa, czy elementy wielkości znaków interpunkcyjnych.
Wielu uczestników moich szkoleń pyta, czy przy metodologii badań jakimi jest eyetracking jesteśmy ograniczeni do badania projektów, które są prezentowane wyłącznie na ekranach? Czy przy badaniach mamy do czynienia tylko i wyłącznie z ekranem laptopa lub wolnostojącym monitorem? A co z innymi urządzeniami typu tablet lub telefon? Czy możemy badać materiały drukowane?
Producent mobilnego eyetrackera Tobii X3-120 nie ogranicza się tylko do badania ekranów. Oczywiście jest górna granica przekątnej ekranu, która w przypadku tego modelu eyetrackera wynosi 25″. Aby jednak rozwiązać wyzwanie z badaniami innych nośników typu ekran smartfonu lub tabletu producent oferuje dodatkowy stand: Mobile Device Stand. Jest to dodatkowy stand posiadający mocowanie do blatu stołu i ramię umożliwiające ustawienie eyetrackera poniżej badanego elementu: tabletu typu iPad, telefonu lub materiałów drukowanych takich jak katalogi czy ulotki.
Przy takim umiejscowieniu eyetrackera ponad badanym obiektem znajduje się kamerka, która połączona z komputerem przekazuje obraz do komputera. Cała akcja z kamerki jak i z eyetrackera rejestrowane są równocześnie i zapisywane przez oprogramowanie Tobii Studio.
W tym ustawieniu eyetracker znajduje się pod badanym obiektem i śledzi wzrok użytkownika z niższej pozycji niż jest to w przypadku badania ekranu laptopa lub monitora. Z użyciem tego standu można badać zarówno materiały drukowane jak i aplikacje, które są wyświetlane na ekranie tabletu czy smartphona. Należy tylko pamiętać, aby badany obiekt nie poruszał się w trakcie badań. Powinien być przymocowany nieruchomo do podłoża standu.
Do standu można zamontować również dodatkowe rączki, które ograniczą ruchy respondenta ponad eyetrackerem. Jest to ważne, żeby czujki eytrackera nie były zasłaniane przez ręce badanej osoby w trakcie realizacji zadań i rejestracji badań. Dodatkowe rączki wyznaczają obszar, w którym powinny odbywać się ruchy dłońmi. Dzięki temu badanie zostanie poprawnie nagrane, a eyetracker nie ulegnie rozłączeniu.
Teraz zapoznamy się z możliwościami programu Tobii Studio. Warto wiedzieć, że to oprogramowanie działa tylko pod systemem Windows. Oczywiście w pierwszej kolejności oprogramowanie Tobii Studio należy poprawnie zainstalować. Jest ono dołączane do zakupionego eyetrackera, a licencja jest na 1 stanowisko. Jest jednak opcja stosowania “licencji przechodniej” – daje nam to możliwość czasowej dezaktywacji klucza. Dzięki temu możemy zainstalować Tobii Studio na kilku komputerach i uruchamiać licencję na 1 wybranym. W przypadku współpracy zespołowej online lub na kilka komputerów należy zastosować czasową dezaktywację klucza na jednym komputerze i włączenie (aktywację) na drugim, na który chcemy przepiąć czasowo licencję. Praca 2 osób na 2 komputerach w tym samym czasie na 1 licencji nie jest możliwa.
Można wiele pisać, ale myślę, że będzie zdecydowanie prościej kiedy po prostu zobaczysz to oprogramowanie w działaniu. Zapraszam Cię do obejrzenia krótkiego filmiku jak Tobii Studio wygląda w środku i jakie daje nam możliwości. Poniżej znajduje się 5 minutowy tutorial, w którym zaprezentowano większość podstawowych funkcjonalności jakie kryje w sobie to oprogramowanie.
Jeśli masz swoje doświadczenia z badaniami eyetrackingowymi lub alternatywnymi metodami badania skuteczność infografiki, zapraszam Cię do podzielenia się swoimi uwagami w ramach naszej grupy Infografika Polska.
Kreatywne pozdrowienia,
Informacje o artykule
Data aktualizacji: 27.12.2023 r.
Autor: Zespół Infografika Polska
Redakcja: Natalia Cieślak
Nadzór merytoryczny: Anita Bednarczyk
Korekta: Katarzyna Kamińska
Grafiki: infografikapolska.pl/baza
Źródło informacji: Institute of Infographics
Kontakt z redakcją: info@infografikapolska.pl
Data aktualizacji: 27.12.2023 r.
Autor: Zespół Infografika Polska
Redakcja: Natalia Cieślak
Nadzór merytoryczny: Anita Bednarczyk
Korekta: Katarzyna Kamińska
Grafiki: infografikapolska.pl/baza
Źródło informacji: Institute of Infographics
Kontakt z redakcją: info@infografikapolska.pl
Wyrusz z nami w wirtualną podróż do świata infografiki ilustracyjnej i dziennikarskiej!
Nasze kursy o infografice to wirtualna przygoda, w której możesz poczuć się jak prawdziwy odkrywca, eksplorując nieznany dotąd świat. To idealna możliwość poszerzenia swoich horyzontów, bez wychodzenia z domu.
Wyrusz z nami w wirtualną podróż do świata infografiki ilustracyjnej i dziennikarskiej!
Nasze kursy o infografice to wirtualna przygoda, w której możesz poczuć się jak prawdziwy odkrywca, eksplorując nieznany dotąd świat. To idealna możliwość poszerzenia swoich horyzontów, bez wychodzenia z domu.