Grupa Infografika Polska to grupa na portalu Facebook, w której pozyskasz wiedzę z zakresu projektowania infografiki. Zasady projektowe, układ infografiki, zawartość, cechy skutecznej infografiki i wiele innych aspektów. Jeśli pasjonujesz się infografiką lub chcesz się rozwijać w tym temacie, ta grupa będzie właściwa dla Ciebie.

Czym jest Grupa Infografika Polska? To miejsce w sieci, w którym spotykają się pasjonaci, projektanci w celu wymiany doświadczeń. To unikatowy ekosystem wzrostu, czyli miejsce pełne inspiracji i wiedzy. Przestrzeń wsparcia dla twórców i pasjonatów infografiki, infografiki produktowej i wizualizacji danych. Celem grupy jest również bieżąca wymiana doświadczeń projektowych i wspólna inspiracja przy codziennej pracy nad grafiką informacyjną, wspólne rozwiązywanie projektowych dylematów.

KREATYWNE WYZWANIE

 

Przy wejściu do grupy pojawia się ankieta z 3 pytaniami. Zapraszam Cię do jej wypełnienia. Dzięki temu treści, które są tworzone w naszej grupie powstają w odpowiedzi na nasze realne wyzwania projektowe. Jest to również możliwość zweryfikowania z czym na ogół jako projektanci mamy wyzwanie.

Pytania przy wejściu do grupy:
1. Skąd dowiedziałeś się o Grupie?
2. Czy zajmujesz się projektowaniem infografik?
3. Co jest Twoim największym wyzwaniem przy projektowaniu infografik?

Poniżej przytoczę kilka najczęstszych wyzwań projektowych jakie mamy jako projektanci infografiki:

– Przejście od pomysłu do realizacji infografiki,
Czytelność przekazu w infografice,
– Atrakcyjny wygląd infografiki,
– Duża ilość treści na małej powierzchni infografiki, 
– Równowaga pomiędzy ciekawą formą i brakiem przesady,
Selekcja informacji i zwięzłość przekazu,
– Utrzymanie balansu między informacyjną a artystyczną częścią infografiki,
– Umiejętność analizowania danych, szczególnie w przypadku danych z wykorzystaniem statystyki, gdzie łatwo o manipulacje.

Jeśli do tej pory wydawało Ci się, że jesteś sam na sam z takimi wyzwaniami, to mogę cię pocieszyć, że pośród 400 odpowiedzi na te pytania pojawił się nikły % osób, które nie mają problemów projektowych. Większość projektantów infografiki boryka się z wyzwaniami projektowymi każdego dnia. To wcale nie oznacza, że coś z Tobą jest nie tak czy, że nie masz odpowiednich kompetencji. Zdecydowanie NIE! Zajmuję się tą branżą na tyle długo, że z całą pewnością mogę Ci powiedzieć, że siła infografiki tkwi w “synergii potencjałów kreatywnych”. To moje ulubione określenie, którym nazywam zespół osób o różnych kompetencjach, doświadczeniach i umiejętnościach. 

 

Infografiki, które zdobywają nagrody na międzynarodowych zlotach infografików są wynikiem pracy wielu osób. Czasami są to realizacje pojedynczych infografików, którzy działają jako freelancerzy. Częściej jednak za wspaniałą realizacją stoi zespół profesjonalistów. Jeśli do tej pory nie miałeś okazji współpracować nad infografiką w zespole może najwyższy czas otworzyć się na nowe projektowe doświadczenie? Może to właśnie czas, żeby sprawdzić jak może wyglądać realizacja stworzona w wyniku pracy osób o zupełnie różnych kompetencjach? Może Twoją naturalną zdolnością jest kreatywność i niekoniecznie radzisz sobie z analityczną stroną infografiki? 

 

Nie ma się czego obawiać. Nie jesteś alfą i omegą. Po prostu jesteś kreatywną osobowością, która wyróżnia się innymi kompetencjami i umiejętnościami. To nic ujmującego. A może masz na równi mocną analizę i kreatywność, jednak brakuje Ci po prostu zdolności spojrzenia na swój projekt z lotu ptaka? Każda opcja jest możliwa, dlatego nie martw się, jeśli spotykają Cię wyzwania projektowe, z którymi nie możesz sobie poradzić. Grupa Infografika Polska, której jestem autorką powstała w odpowiedzi na wyzwania, które miałam. Projektowanie w odosobnieniu i bez kontaktu z innymi projektantami wpływa na ograniczenie naszego potencjału. W końcu nasze talenty w pełni ujawniają się w korelacji z innymi – to jest właśnie synergia potencjałów kreatywnych, której doświadczamy w naszej grupie.

Zapraszam Cię do dzielenia się swoimi doświadczeniami i wzajemnej inspiracji w ramach naszej Grupy Infografika Polska. Mocno wierzę w to, że możemy wspólnie stworzyć świetne miejsce, dla projektantów, którzy chcą sięgać po więcej i realizować skuteczne przekazy wizualne. Na naszej grupie znajdziesz odpowiedzi na pytania, nawiążesz nowe znajomości i weźmiesz udział w kreatywnych wyzwaniach. Dlatego chciałabym, abyś czuł się tu dobrze i komfortowo także rozgość się i poczuj się swobodnie. 

Dołącz do naszej grupy, stań się jej częścią, poczuj synergię potencjałów kreatywnych i unikalny ekosystem wzrostu. Czeka na Ciebie wiele materiałów, które są niezwykle pomocne przy codziennej pracy infografika. Od nagrań wideo po wykaz narzędzi, portale z inspiracjami, a nawet słownik infografika, który współtworzymy. Wiem, jak bardzo dostęp do takich materiałów jest pomocny i nawet sama z nich korzystam.

Kreatywne pozdrowienia,

Informacje o artykule

 

Data aktualizacji: 27.12.2023 r.
Autor: Zespół Infografika Polska
Redakcja: Natalia Cieślak
Nadzór merytoryczny: Anita Bednarczyk

Korekta: Katarzyna Kamińska
Grafiki: infografikapolska.pl/baza
Źródło informacji: Institute of Infographics
Kontakt z redakcją: info@infografikapolska.pl

Data aktualizacji: 27.12.2023 r.
Autor: Zespół Infografika Polska
Redakcja: Natalia Cieślak
Nadzór merytoryczny: Anita Bednarczyk
Korekta: Katarzyna Kamińska
Grafiki: infografikapolska.pl/baza
Źródło informacji: Institute of Infographics
Kontakt z redakcją: info@infografikapolska.pl

Wyrusz z nami w wirtualną podróż do świata infografiki ilustracyjnej i dziennikarskiej!

Nasze kursy o infografice to wirtualna przygoda, w której możesz poczuć się jak prawdziwy odkrywca, eksplorując nieznany dotąd świat. To idealna możliwość poszerzenia swoich horyzontów, bez wychodzenia z domu.

Wyrusz z nami w wirtualną podróż do świata infografiki ilustracyjnej i dziennikarskiej!

Nasze kursy o infografice to wirtualna przygoda, w której możesz poczuć się jak prawdziwy odkrywca, eksplorując nieznany dotąd świat. To idealna możliwość poszerzenia swoich horyzontów, bez wychodzenia z domu.