Na blogu Sandry Rendgen dzisiaj maja pojawiła się zapowiedź publikacji nad, którą pracuje pt. The History of Information Graphics. Zostanie wydana przez TASCHEN. Publikacja jest planowana na czerwiec 2019 roku.

Publikacja HISTORY OF INFORMATION GRAPHICS będzie zawierać zbiór grafik informacyjnych i manuskryptów od czasów średniowiecza aż do ery cyfrowej. Jest kierowana do miłośników historii, projektantów informacji, grafików i wszystkich osób, które lubią zgłębiać wiedzę o grafice informacyjnej. Teksty w formie komentarzy do grafik występują w 3 językach: angielskim, niemieckim i francuskim.

History of Information Graphics

TASCHEN

Czerwiec 2019 r.

Publikacja drukowana

Publikacja zawiera przekrojowy zbiór grafik informacyjnych od pierwszych map kosmosu przez realizacje Leonardo da Vinci aż po mapę nowojorskiego metra. Publikacja będzie wydana w formie albumu o rozmiarach 24,6 x 37,2 cm z twardą oprawą. Ilość stron: 462 wskazuje na formę encyklopedyczną, która na pewno dorówna swoją wagą dotychczasowym publikacjom o grafice informacyjnej wydawanym przez TASCHEN. Publikacja gabarytowo i objętościowo będzie przypominać dotychczasowe realizacje Sandry Rendgen.

Spis treści

Publikacja została podzielona na 4 rozdziały tematyczne, które zawierają unikatowe zbiory historyczne. Działy są opatrzone komentarzem cenionych osób w świecie grafiki informacyjnej i projektowania informacji. Poniżej wykaz rozdziałów wraz z osobami, które wypowiedziały się w ramach danego tematu.

W podziękowaniach nad pracą przy publikacji pojawiają się specjaliści tacy jak: Julius Wiedemann, Nora Dohrmann, Katharine Oakes, Daniela Kumor, Thea Miklowski, David Rumsey, Michael Friendly, Michael Stoll, Scott Klein, zespół Taschen, Praline London i Delivering iBooks & Design.

Spis treści wskazuje na podział publikacji z uwzględnieniem przedziałów czasowych i tematycznych. Sama autorka Sandra Rendgen mówi o tej realizacji jako o kompendium, które zawiera zbiór najważniejszych wydarzeń i realizacji grafik informacyjnych.

 

1. Seeing Data through Maps – David Rumsey
2. Mining Gems from the History of Data Visualization –
Michael Friendly
3. Understanding Humans and Machines – Michael Stoll
4. The Forgotten Origins of News Infographics –
Scott Klein

Przykładowe rozkładówki

Według Sandry Rendgen album stanowi zbiór ponad 400 prac; grafik i infografik, które można uważać za kamienie milowe dziedziny grafiki informacyjnej. Tą nazwą określamy realizacje, które miały szczególny wpływ na rozwój: wizualizacji danych, technologii, kartografii, botaniki, zoologii i innych pokrewnych dziedzinach tematycznych.  Prognozowana cena publikacji to 50 .

Jak na swoim blogu dzieli się Sandra Rendgen na wielu wykładach, seminariach i w rozdziałach książek na temat wizualizacji informacji często wymieniane są stałe nazwiska i dzieła poszczególnych prekursorów, takie jak: William Playfair, Charles-Joseph Minard czy Florence Nightingale. Jednak wiele osiągnięć historycznych sztuki wizualizacji informacji nadal pozostaje w cieniu, jest znana tylko historykom lub specjalistom danej dziedziny wiedzy.

WIĘCEJ INFORMACJI

Pozdrawiam kreatywnie,

l

Widzisz błąd w artykule? Zostań naszym bohaterem i poinformuj o tym!