Infografika od bardzo dawna przeżywa swój rozkwit na rynkach zagranicznych. A jak wygląda sytuacja tej niszy w Polsce? Szkolenia z infografiki w Polsce są na bardzo podstawowym poziomie i nie odkrywają pełni jej potencjału. Jakie szkolenia o infografice są dostępne, a jakich się oczekuje?

Profesjonalnych szkoleń z zakresu grafiki informacyjnej jest niewiele. Jako audytor swego czasu byłam na większości szkoleń z infografiki w Polsce. Jedyną firmą, która organizuje profesjonalne seminaria i warsztaty okazała się grupa IT Media.

To właśnie tam miałam okazję wziąć udział w szkoleniu Lecha Mazurczyka. Sam wykładowca może pochwalić się wieloletnim doświadczeniem i pracą przy infografikach dla wielu magazynów i wydawnictw w Polsce.

Lech Mazurczyk dzieli się wiedzą na światowej klasy poziomie. Jedyne ograniczenie jakie zaobserwowałam to podejście prowadzącego, które mocno wskazuje na specjalizację w infografice dziennikarskiej. Czy to źle? Nie absolutnie nie. To ograniczenie jest równocześnie siłą tych szkoleń. Konkretna specjalizacja i praktyczne podejście do projektowania. O samym seminarium czy warsztatach krążą różne opinie, jednak mam świadomość, że jest to wynikiem różnego poziomu uczestników tych wydarzeń. Dla osób początkujących warsztaty mogą okazać się zbyt zaawansowane. Dla osób zaawansowanych mogą okazać się po prostu wymianą projektowych doświadczeń, tak jak było to w moim przypadku.

 

Szkolenia z zakresu infografiki w Polsce wymagają świeżego podejścia i wiedzy na profesjonalnym poziomie. Poziomie, którego doświadczamy na międzynarodowych zlotach infografików w hiszpańskiej Pampelunie. Czas poznać tajniki infografiki dziennikarskiej na poziomie realizacji z National Geographic.

W następnej kolejności wzięłam udział w różnych szkoleniach z infografiki: w Łodzi, Warszawie, Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu i Krakowie. W tym czasie prowadziłam rozeznanie firm i prelegentów, którzy realizują szkolenia z infografiki. Poza wspomnianą już firmą IT media poziom pozostałych szkoleń jest zadziwiająco niski. Z czego to wynika? Głównie z braku prelegentów na odpowiednim poziomie doświadczenia i wiedzy.

FUNDACJA ROKOKO

Szkolenie z infografiki w Fundacji Rokoko

To szkolenie nie jest w stałej ofercie. Odbyło się jak dotąd tylko raz jednak jestem oczarowana jego poziomem i podejściem prowadzącego. Prelegent – Julian Czurko podzielił się w ramach całodniowego szkolenia w Łodzi swoją wiedzą i doświadczeniem projektowym. Niesamowita osobowość, wiedza i doświadczenie sprawiły, że pozytywnie wspominam go do dziś. Szkolenie odbyło się w bardzo kameralnym składzie i jako fanka tego tematu byłam jedną z 4 osób biorących udział w szkoleniu włącznie z prowadzącym.

 

 

 

KRZYSZTOF TRZEWICZEK

Szkolenie z infografiki u Krzysztofa Trzewiczka

Udział w szkoleniu prowadzonym przez Krzysztofa Trzewiczka to sama przyjemność i przygoda w jednym. Szkolenie odbyło się w Krakowie w ramach spotkań dla sektora 3.0 i instytucji NGO.  Wyszłam z niego z dawką unikalnej wiedzy i zakwasami na policzkach od uśmiechu. Wiedza była przekazana w bardzo lekkiej formie okraszonej dozą humoru. To właśnie po tym szkoleniu zaczęłam używać określenia, że infografika powinna nas “tykać”, czyli dotykać, a dokładniej dotyczyć. To co nas interesuje, to właśnie nas dotyka. Prelegent potwierdził swoją ekspertyzę i niesamowite doświadczenie w projektowaniu infografik. Zdecydowanie polecam! 

 

 

COGNITY

Szkolenie z infografiki w firmie Cognity

Sama nazwa szkoleniaKurs Infografika. Profesjonalna wizualizacja danych” pokazuje, że jest tutaj nastawienie na wizualizację danych, a nie infografikę jako formę, która skutecznie skraca przekaz. Jeśli jest to jakakolwiek infografika to abstrakcyjna, która charakteryzuje się znacznie dłuższym czasem odczytu informacji i wymaga dłuższej interpretacji informacji.

Niestety nie udało mi się wziąć skutecznie udziału w szkoleniu z racji, że firma odwołała je nie informują o tym fakcie Uczestników. Wiele osób pojawiło się na miejscu szkolenia bez wiedzy, że zostało odwołane. Nie zaproponowano też terminu kolejnego szkolenia. Nie jestem w stanie jednoznacznie wypowiedzieć się o jego poziomie, jednak samo podejście do jego uczestników może wskazywać na niski poziom odbioru firmy.

 

JACEK KŁOSIŃSKI

Szkolenie z infografiki u Jacka Kłosińskiego

Brałam udział w tym szkoleniu w 2017 roku i na chwilę obecną program tego szkolenia nie uległ zmianie. Zapisując się na szkolenie miałam świadomość, że jest to szkolenie dla osób, które nie specjalizują się w infografice i są na poziomie początkującym. Miałam również świadomość, że NIE jest to szkolenie dla osób na moim poziomie. Celem mojego udziału w tym szkoleniu była weryfikacja poziomu polskich szkoleń z zakresu infografiki.

 

Po udziale w tym szkoleniu uważam, że tytuł tego szkolenia: “Naucz się tworzyć infografiki!” jest bardzo mylący. Być może ma być to zwykły zabieg marketingowy jednak na tym szkoleniu nie dowiadujemy się, jak zaprojektować skuteczną infografikę. Zgodzę się natomiast z treścią, którą autor umieszcza na swojej stronie z informacjami o kursie: “Szkolenie wprowadza w temat komunikacji wizualnej i ma charakter podstawowy, dlatego nie jest rekomendowane dla grafików.” Dokładnie: szkolenie wprowadza w temat komunikacji wizualnej, ale nie w specjalizację jaką jest profesjonalna nisza infografiki. I tutaj bardzo duży plus za szczerość i rzetelne podkreślenie tego na poziomie opisu szkolenia. Pytanie dlaczego tytuł szkolenia zawiera w swojej nazwie określenie “infografika”? 

Na tym szkoleniu niestety nie dowiesz się nic o profesjonalnym projektowaniu infografiki dziennikarskiej czy marketingowej. Z drugiej strony taki też jest opis tego szkolenia, więc nie można oczekiwać niczego więcej. Wszystkie informacje są po prostu wprowadzeniem do projektowania graficznego, ale profesjonalnym infografikiem po nim nie zostaniesz. Jeśli chodzi o organizację i zadbanie o uczestników Jacek dba o detale i opiekę poszkoleniową. To na pewno zasługuje na docenienie. Sama wiedza nie jest jednak warta tej ceny. Polecam za znacznie mniejsze kwoty zakup kursu na portalu typu Domestika i naukę od samego lidera infografiki ilustracyjnej Fernando Baptista na światowej klasy poziomie.

SPRAWNY MARKETING

Szkolenie z infografiki w Sprawnym Marketingu

Gdzie jeszcze możemy szukać szkoleń o infografice w Polsce? Szkolenia o infografice są również cyklicznie promowane na portalu SprawnyMarketing.pl, którego właścicielem jest spółka MaxROY.com sp. z o.o. Jeśli chodzi o program ich szkolenia i prelegentów często ulega zmianie w zależności od osoby, która jest prowadzącą. Poziom szkolenia zależy od osoby prelegenta. Nie miałam okazji brać udziału w tych szkoleniach z racji, że prowadzącymi są najczęściej Lech Mazurczyk lub Jacek Kłosiński. Poziom zakresu wiedzy obu Panów już znam więc nie potrzebowałam kolejnego potwierdzenia.

INFOGRAFIKA POLSKA

Szkolenie z infografiki w Grupie Infografika Polska

To do czego jestem przekonana i polecam to zwrócić uwagę na szkolenia, które cyklicznie odbywają się w Grupie Infografika Polska. Z racji, że prowadzę te szkolenia osobiście zapraszam Cię do udziału w spotkaniach na żywo. Dzięki temu będziesz mógł doświadczyć profesjonalnego poziomu infografiki dziennikarskiej czy ilustracyjnej projektowanej na poziomie National Geographic. Dzięki temu poznasz różne nurty: infografiki figuratywnej i abstrakcyjnej. Dostrzeżesz podział na infografikę dziennikarską i marketingową.

 

Poznasz również testy na skuteczność infografiki i przede wszystkim wspaniałą społeczność, ekosystem wzajemnego wsparcia i wzrostu dla infografików w Polsce. Na bieżąco poznasz nowinki świata infografiki podsumowania nagród i wyróżnień ze zlotów infografików w hiszpańskiej Pampelunie. Jeśli jednak chcesz doświadczyć takiego poziomu na zamkniętym szkoleniu dla swojej firmy, sprawdź nasze dostępne szkolenia.

 

Gdzie jeszcze można spotkać się ze szkoleniami z infografiki? Na polskich uczelniach. Warto tutaj wspomnieć Pracownię Grafiki Informacyjnej Wydziału Grafiki i Komunikacji Wizualnej UAP w Poznaniu. W wykazie tym nie uwzględniam tytułów naukowych z racji, że te mogą ulegać zmianie. Tutaj na szczególną uwagę zasługują: Lucyna Talejko-Kwiatkowska i Agata Kulczyk. W Krakowie natomiast mają okazję wypowiadać się: Dariusz Vasina, Bartosz Mucha, Agnieszka Dutka, Irena Pulak, Małgorzata Wieczorek-Tomaszewska. W Katowicach mają okazję występować: Krzysztof Lenk, Krzysztof Trzewiczek i Paulina Urbańska. Warto śledzić te osoby jednak na chwilę obecną nie pojawiają się szkolenia organizowane przez środowisko naukowe.

 

Jako pasjonatka profesjonalnej infografiki nie neguję żadnego szkolenia. Dzielę się odbiorem na moim poziomie. Osoby, która szkoliła się na wielu międzynarodowych szkoleniach od liderów z branży. Miej na uwadze, że to co czytasz właśnie zawiera takie filtry – osoby, która oczekuje nieco więcej od szkoleń. Dlatego właśnie trudno znaleźć mi w Polsce szkolenie, które spełni poziom moich oczekiwań. Od dłuższego czasu podjęłam wyzwanie organizacji własnych na poziomie, który znam i rekomenduję. Zapraszam Cię do szkoleń online i offline, które organizuję, bo właśnie w nich dzielę się swoim unikatowym podejściem i doświadczeniem projektowym. Najlepiej kiedy poznamy się osobiście w Grupie Infografika Polska.

 

OPINIE O GRUPIE

Anna Milewska

Anita ma wszystko profesjonalnie zorganizowane. Widać, że ma doświadczenie, ekspertyzę i wiedzę po poziomie wypowiadania się. Kamera ją uwielbia i przekazuje swoją wiedzę w sposób niesamowicie lekki i naturalny. Czuję się również, że lubi to o czym mówi. Jej entuzjazm jest zaraźliwy bez względu na odległość. Niesamowicie pozytywna i energetyczna osobowość.

Adam Tarunt

Infografika na poziomie National Geographic brzmi dumnie, a jeszcze lepiej wygląda. Anita dzieli się wspaniałym feedbackiem i nietuzinkowym poczuciem humoru.

Aneta Rydz

Grupa Infografika Polska tętni życiem dzięki Anicie. Jej szkolenia na żywo dają największą motywację i najlepszy odbiór. Przy niej masz wrażenie, że każde słowo jest cenne i ma szczególne znaczenie i wpływ na rozwój.

Jakub Sznajder

Grupa Infografika Polska = Anita Bednarczyk a to oznacza pełen profesjonalizm. Prowadzi rewelacyjne szkolenia na żywo, czuć mega energię, pasję i zaangażowanie. Do tego pogodny i ciekawy przekaz z nutą niecodziennego humoru. 

Dorota Mularczyk

Polecam Grupę Infografika Polska. Jest to przestrzeń inspiracji i wiedzy dotycząca infografiki. Dostaniecie tam 100% zaangażowania, wsparcia i konkretną wiedzę w tym temacie. Polecam zarówno Anitę jak i jej grupę!

Filip K.

Anita to ekspert sam w sobie a realizacje w postaci produktów, które udostępnia są na mistrzowskim poziomie. Jeśli mam zakwasy od uśmiechu to tylko po kontakcie z Anitą. Polecam w każdym calu!

Eunika Jedynak

Z całego serca polecam Anitę i jej grupę Infografika Polska. Anitę poznałam na mastermindzie – pierwszym, w którym uczestniczyłam i od razu wiedziałam, że będzie to najlepsze 6 tygodni, jakie dotychczas miałam. Bardzo zaangażowana, pomocna, a przy tym ciepła i posiadająca ogromną wiedzę. Serdecznie polecam!

Adam B.

Anita przekazuje swoją wiedzę profesjonalnie, świeżo i szybko. Po zaledwie 2 zdaniach wiesz o co chodzi. Widać, że Anita ma wiele godzin pracy z ludźmi, szkoleniami, wystąpieniami. Bardzo profesjonalnie prezentuje się przed kamerą. Oglądnie jej szkoleń online to sama przyjemność.

Katarzyna Kamińska

Zdecydowanie polecam udział w grupie. Jestem w niej i korzystam z energii grupy. Polecam dla każdego, kto chce odkryć “tajniki skutecznej infografiki”. Jeśli uwielbiasz uczyć się od praktyków – to miejsce jest właśnie dla Ciebie. Skuteczne wsparcie i sprawdzona wiedza. Dołącz i sprawdź sam 🙂

Agnieszka E.

W grupie Infografika Polska znalazłam ogrom wiedzy i inspiracji. Mam nadzieję, że uda mi się wykorzystać choć część tej wiedzy przy kolejnych projektach.

Jakub Sznajder

Jak na warunki polskie wiedza i metodologie Anity są nietypowe ale i wyjątkowo skuteczne. Swoją wiedzę pozyskuje ze szkoleń międzynarodowych dzięki czemu mam poczucie, że uczę się od samego lidera tej branży. Moim zdaniem w Polsce nie ma innej osoby na jej poziomie a przynajmniej nie miałem okazji poznać. Zdecydowanie polecam!

Ewa Stępień-Wyród

Anita tworzy wyjątkowy ekosystem kreatywnego wzrostu. Grupa Anity, to miejsce, gdzie nabierzesz wprawy w tworzeniu opowieści obrazem, emocją a nawet danymi. To miejsce, gdzie nauczysz się ważnej sztuki, sztuki szybkiego komunikowania się z Twoim Klientem.

Kinga Bielak

Anita organizuje przestrzeń wzrostu, w której daje ogromną wartość merytoryczną i tworzy cudowną atmosferę. Oglądam szkolenia i wzrastam dzięki wiedzy, którą udostępnia nam w cyklicznych transmisjach.

Jolanta Ambrożewicz

Polecam Anitę i Grupę Infografika Polska, gdzie panuje niesamowita atmosfera profesjonalizmu i współpracy. Idealne miejsce dla grafików, którzy chcą się rozwijać w niesamowicie przyszłościowej dziedzinie jaką jest infografika. Przewiduję, że zrewolucjonizuje ona to, jak wyglądają obecnie witryny sklepów internetowych. To fenomenalna grupa! Bardzo dużo wiedzy i praktycznych wskazówek.

Agata B.

Polecam serdecznie Grupę Infografika Polska. Dzięki tej grupie moje skrzydła uniosły się do lotu i nie boję się już otwarcie mówić, że zajmuję się infografiką. W sumie to udział w tej grupie i cyklicznych szkoleniach to był punkt zwrotny w moim życiu. Dzięki wiedzy Anity i doświadczeniu, którym dzieli się na co dzień stworzyłam swoje pierwsze skuteczne infografiki.

Ewa Ostarek

Polecam grupę Infografika Polska. Dzięki tej grupie wiedza o infografice przestaje być czymś odległym.

Anna Stępak

Szkolenia na żywo z Anitą? Genialnie się tego słucha, z przyjemnością się ogląda nawet jeśli nie jesteś fanem tej branży…jeszcze. Bo to kwestia czasu. Na pewno przekonasz się do infografiki dzięki Anicie 😉

Kreatywne pozdrowienia,

Informacje o artykule

 

Data aktualizacji: 27.12.2023 r.
Autor: Zespół Infografika Polska
Redakcja: Natalia Cieślak
Nadzór merytoryczny: Anita Bednarczyk

Korekta: Katarzyna Kamińska
Grafiki: infografikapolska.pl/baza
Źródło informacji: Institute of Infographics
Kontakt z redakcją: info@infografikapolska.pl

Data aktualizacji: 27.12.2023 r.
Autor: Zespół Infografika Polska
Redakcja: Natalia Cieślak
Nadzór merytoryczny: Anita Bednarczyk
Korekta: Katarzyna Kamińska
Grafiki: infografikapolska.pl/baza
Źródło informacji: Institute of Infographics
Kontakt z redakcją: info@infografikapolska.pl

Wyrusz z nami w wirtualną podróż do świata infografiki ilustracyjnej i dziennikarskiej!

Nasze kursy o infografice to wirtualna przygoda, w której możesz poczuć się jak prawdziwy odkrywca, eksplorując nieznany dotąd świat. To idealna możliwość poszerzenia swoich horyzontów, bez wychodzenia z domu.

Wyrusz z nami w wirtualną podróż do świata infografiki ilustracyjnej i dziennikarskiej!

Nasze kursy o infografice to wirtualna przygoda, w której możesz poczuć się jak prawdziwy odkrywca, eksplorując nieznany dotąd świat. To idealna możliwość poszerzenia swoich horyzontów, bez wychodzenia z domu.